DA LI PRATITI SVOJE SNOVE ILI IĆI NA SIGURNOST?
Veliki broj osnovaca i srednjoškolaca baš u ovom periodu donosi odluku o izboru buduće škole i budućeg zanimanja. Neka djeca još od „malih“ nogu znaju čime će se baviti, te slijede svoj san. Mnogi se odlcuuju na osnovu talenta koji posjeduju ili ljubavi prema odredjenoj profesiji, a tu su i oni na ciji izbor uticu roditelji, drustvo ili drugi faktori koji su bitni odredjenom pojedincu.
Djeca tj. tinedžeri koji treba da izaberu u koju će se srednju skolu upisati nisu sposobni, shodno godinama, da sami o tome odlučuju, pa traže pomoć od starijih ili podju za drugarima koji su već odlučili kojim putem će poći. Mnogi stručnjaci su se bavili ovim „problemom“ i savjetuju mladim ljudima koji ne mogu da odluče čime će se baviti da upisuju skole opšteg obrazovanja tj. gimnazije.
Nego svi vi koji čitate ovaj tekst ste već prevazišli ovaj problem.
Da li je vaš izbor bio uspješan pokazaće godine za neke veoma a za neke i ne tako uspješnog školovanja.
Sada vas interesuje kako se odlučiti koji fakultet upisati. Naravno i na tu odluku utiče veliki broj faktora. Prvenstveno vaš uspjeh u toku srednje škole, zavisi da li ćete upisati bilo kakav fakultet kao i činjenica da li ćete sami sabe finasirati ili ste zasluzili da država to radi za vas,nabrojani faktori ali i mnogi drugi će u mnogome uticati na vašu budućnost. Međutim odabir fakulteta je mnogo lakši zadatak nego odabir srednje skole. Kao maturanti postajemo mnogo zreliji svesniji svih desavanja oko nas nego sto smo bili po zavrsetku osnovne skole pa većinom znamo gdje ćemo se upisati. A na raspolaganju su nam i testovi profesionalne orijentacije (koji se mogu naći u zavodu za zapošljavanje ili u pedagoško psihološkoj službi naše škole), što nije slučaj sa srednjom školom.
Iskreno na moj izbor srednje škole uticali su brojni faktori kao što su: društvo, roditelji i sl. Ali ipak se ispostavilo da je taj izbor bio pun pogodak. Nego sada naravno mučim muku na koji fakultet otići. Da li pratiti svoj san veterinu ili se odlučiti na sigurniju varijantu tj. ekonomiju.
Koji je vaš izbor i da li je bio uspješan?
Đorđe Radunović IV2
Нема коментара:
Постави коментар